Więcej testosteronu – dieta i suplementy

Funkcje testosteronu to kształtowanie cech płciowych oraz udział w produkcji plemników. Wpływa na budowanie mięśni, ponieważ stymuluje syntezę białek. Ten najważniejszy męski hormon płciowy jest produkowany głównie przez jądra.

Nieprawidłowy poziom testosteronu

Istnieje wiele czynników, które wpływają na obniżenie poziomu tego hormonu. Jest to naturalne zjawisko, które następuje wraz z wiekiem. Czynniki zewnętrzne, które przyspieszają ten proces to między innymi spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu, niedobór snu i nadmiar stresu. Mężczyźni powinni unikać cukrów prostych i produktów zawierających soję.

Dieta na testosteron

Poziom testosteronu można zwiększyć dzięki kilku prostym zmianom w sposobie odżywiania się. Badania naukowe wykazały, że kwasy tłuszczowe jednonasycone i kwasy tłuszczowe nasycone odgrywają kluczową rolę w produkcji testosteronu. Dobrym źródłem tych związków jest masło, awokado i oliwa z oliwek. Duże znaczenie dla poziomu tego ważnego męskiego hormonu mają również minerały, przede wszystkim magnez i cynk. Można je znaleźć w orzechach, kiełkach zbóż, szpinaku i pestkach dyni. Należy unikać dużych ilości cukru, ponieważ wysoki poziom insuliny ma niekorzystny wpływ na produkcję testosteronu.

Suplementy

Jeśli dieta nie przynosi wystarczających efektów, można sięgnąć po różne suplementy. Zazwyczaj są one oparte na naturalnych substancjach pochodzenia roślinnego. Popularny suplement to ZMA, który zawiera magnez, cynk oraz witaminę B6. Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowej przemiany aminokwasu, a minerały do syntezy testosteronu.

Warto pamiętać, że najbardziej korzystne dla zdrowia jest utrzymywanie średniego poziomu testosteronu. Zbyt duże stężenie tego hormonu powoduje niekorzystne zmiany w organizmie, przede wszystkim upośledza działanie układu odpornościowego. Jednocześnie mężczyźni, którzy mają bardzo wysoki poziom testosteronu częściej wykazują skłonności do zachowań o wysokim stopniu ryzyka, na przykład picia alkoholu, palenia papierosów, niebezpiecznego seksu i udziału w bójkach.

Źródło informacji: https://opiniomat.online/

No Comments, Be The First!

Your email address will not be published.